(uč. 1.25, 26. března 2025, 9:45–11:15)
vedení workshopu: doc. Mgr. Petr Bubeníček, Ph.D. (Ústav české literatury FF MU v Brně, CZ)
Anotace:
Tento workshop představí adaptační studia jako dynamický, interdisciplinární obor, který zkoumá transformace příběhů a vyprávění v různých médiích, včetně literatury, filmu a dalších uměleckých forem. Adaptační studia, která získala na významu díky nárůstu akademických publikací a vzniku specializovaných časopisů a knižních řad, se dnes vyvíjejí v reakci na nástup digitálních médií, která podporují nové způsoby tvorby a konzumace kulturních obsahů a stírají tradiční hranice mezi producenty a diváky. Vzájemné provázanosti různých mediálních forem nám ukazují, jak mohou narativy proudit napříč různými platformami a jak se různá média mohou navzájem ovlivňovat a přetvářet.
Workshop vyzve účastníky, aby přemýšleli o adaptacích nikoliv jako o odvozených dílech, ale jako o kulturní produkci, která se transformativně zapojuje do svého zdrojového materiálu. Jedním z cílů workshopu proto bude zpochybnit přístupy, které kladou důraz na věrnost zdrojovému materiálu a specifičnost média jako hlavní kritéria hodnocení adaptací. Zaměříme-li se na přínos adaptací, můžeme zkoumat, jak reinterpretují či rozšiřují původní vyprávění v různých mediálních či kulturních kontextech.
Workshop bude rozdělen do tří sekcí, z nichž každá bude zkoumat jeden klíčový koncept: 1) Nekonečná věrnost(zkoumá omezení přístupů založených na věrnosti); 2) Za hranice specifičnosti média(zkoumá, jak se příběhy adaptují napříč médii, a zaměřuje se na vzájemné působení formy, obsahu a očekávání publika); 3) Konvergentní kultura a adaptace(zkoumá, jak digitální kultura umožňuje participativní a kolaborativní způsoby vyprávění příběhů, čímž se mění role tvůrců a spotřebitelů v procesu adaptace).